Alexander Lauréus föddes i Åbo 1783 och flyttade till Stockholm för att studera vid Konstakademien. I sina målningar framställde han vardagslivsscener samt motiv från underhållningslitteraturen och teatern. Lauréus var en pionjär för den tidiga romantiken i målningskonsten.
På föredraget får vi höra om Lauréus och hans sambo Margaretha Charlotta Thynelius resa till Paris 1817. Resan fortsatte 1820 över Alperna till Rom. Där avbildade Lauréus det lokala stadslivet. Lauréus målningar ger en intressant inblick i det tidiga 1800-talets Åbo, Stockholm, Paris och Rom.
FM Lotta Nylund undersöker i sin doktorsavhandling Alexander Lauréus konstnärliga produktion och verksamhet särskilt i relation till den tidiga romantiken och epokens visuella kultur. Nylund är intendent för konstmuseet Villa Gyllenberg.